Preventie
“Ik wil dan graag ook richting preventie”, vervolgt Suzanne. “Het klinkt misschien gek, maar ik wil gewoon minder aanmeldingen in onze jeugdpraktijk. Het grote en toenemende aantal aanmeldingen, daar wil ik iets aan doen. En dan zit je bij IJsselgroep goed.”
Het mooie is dat Suzanne via de jeugdpraktijk (het behandelen van kinderen) steeds meer opschuift richting het onderwijs. Zij komt in het kader van passend onderwijs al steeds vaker op scholen. En sinds kort kom je Suzanne ook tegen in de onderbouw bij ‘Krachtige Kleuterklas’.
Krachtige kleuterklas
Krachtige Kleuterklas is een duurzaam traject waarbij je samen de kwaliteit van doelgericht en didactisch sterk kleuteronderwijs in de volle breedte verbetert. Dicht op de praktijk en op het snijvlak van onderwijs en zorg. Het is een systemische aanpak voor de lange termijn.
Anders kijken
Suzanne geeft aan dat het begint bij anders kijken: “In plaats van te zeggen ‘deze kleuter heeft een probleem’ kijken wij bij Krachtige Kleuterklas vooral naar wat we op school kunnen doen. Hoe kunnen we het kleuteronderwijs anders inrichten? Hoe kunnen we anders en beter naar kleuters kijken? En ontdekken wat ze nodig hebben. Dat we het zorgstukje eraf halen en accepteren dat sommige kleuters op een andere manier binnenkomen dan 10 jaar geleden. En dat we hier dus ook op een andere manier mee omgaan.”
Flinke uitdagingen
“Want wat de laatste tijd opvalt is dat er soms flinke uitdagingen zijn als het gaat om zindelijkheid, de woordenschat, maar ook het spelen. Ze zijn minder gewend om te spelen en we weten dat de kracht in de kleuterklas zit in het spelen. Zo worden immers de paden in hun brein aangelegd, wat gewoon positief is voor de verdere ontwikkeling. Met Krachtige Kleuterklas werken we in duo’s: een onderwijsadviseur samen met een gedragswetenschapper. Samen helpen we niet alleen de kinderen, maar ook de leerkrachten op het snijvlak van onderwijs, didactiek en zorg. Uiteraard speelt de interactie in de praktijk tussen leerkracht en kleuter een belangrijke rol.”
Samen de juiste dingen doen
“Deze manier van werken is voor mij echt belangrijk”, benadrukt Suzanne. “Samen met het schoolteam voorkomen wij dat problemen onnodig groot worden omdat je er kort op zit en direct preventief aan de slag kunt met de leerkracht en de kleuter(s). Of het nu gaat om taal- en leesonderwijs waarbij je bijvoorbeeld met prentenboeken en de juiste didactiek kinderen enthousiast maakt om te ontdekken en te leren of om gedrag: je hebt met elkaar een wereld te winnen.”